Krátká historie ZHSK

Fotografie ze setkání ke třicetinám oddílu.

Oddíl Ze-Hnje-She-Kha vznikl na podzim roku 1980 jako suchozemský ve vodáckém středisku Gemini na Kosárkově nábřeží, a zároveň jako turistický oddíl mládeže (TOM) 50170 v TJ Aster (nyní TIS-Hucul Club).

Kromě tradic severoamerických indiánů jsme čím dál víc čerpali  ze skautingu. Klubovnu jsme měli v Praze 1, ve Veleslavínově ulici na Starém Měste. Letní tábory trvaly obvykle čtyři týdny, výpravy se konaly dvakrát do měsíce. Postupně se oddíl rozrůstal a k původním družinám – indiánským rodům Volavek, Bobrů, Vlků a Želev přibyli nejstarší Havrani a nejmladší Liščata.

Na podzim roku 1989 jsme byli v Městské knihovně u obnovy Junáka, kam jsme vzápětí vstoupili jako 101. středisko ZHSK s pěti oddíly. Z Veleslavínky jsme se přestěhovali v roce 1990 na adresu Nerudova 33, do domu na rohu Nerudovy ulice a Jánského vršku na Malé Straně.

V roce 1998 se počet členů snížil a zbylé oddíly se staly součástí střediska Arcus Praha. Od roku 2002 se registroval v Arcusu již jen 170. oddíl roverů a rangers. a klubovnu užívaly světlušky z Vodní Pětky.

Za necelých 20 let prošlo ZHSK přes tři stovky členů, kteří zůstali déle než rok, splnili nováčkovskou zkoušku a složili slib. Mnozí z bývalých členů jsou dnes slavnými osobnostmi.

V roce 2010 se ke 30. narozeninám oddílu konal velký sraz ZHSK. Již u jeho příprav vznikla nesmělá myšlenka obnovit oddíl mladších členů.

V roce 2011 se naskytla příležitost získat zpátky klubovnu v Nerudovce, a od podzimu se v ní pravidelně začal scházet dětský oddíl. Na jaře roku 2012 už čítal 16 členů. Tábořit na „Ostrově divokých koček“ v Osíku u Litomyšle v srpnu jelo 10 malých mořských vlků a 3 vedoucí.

Oddíl se od té doby početně rozrostl, má 4 družiny skautů a skautek a starších vlčat a světlušek, početný oddíl mladších vlčat a světlušek a družinu malých benjamínků.

Zaměření máme vodácké, nosíme modré kroje a máme čtyři skautské pramice P550. Trénujeme v loděnici v Bráníku a občas si sjedeme i nějakou řeku. O prázdninách každoročně táboříme v Onšovicích, poblíž legendárního oddílového tábořiště z roku 1991. Jezdíme každý měsíc na víkendové výpravy po celé republice, spolupracujeme v projektu Skautského institutu Patronáty na pomoc pražské přírodě a čas od času navštívíme i huculské koníky na Zmrzlíku.

znak oddílu Ze-Hnje-She-Kha